Štětka Václav

  • * 23.09.1893 (Strmilov u Jindřichova Hradce (Česká republika))
    + 12.10.1982 (Havlíčkův Brod (Česká republika))


    1914 - 1922 Akademie výtvarných umění, Praha ( malba), Hynais Vojtěch
    1914 - 1922 Akademie výtvarných umění, Praha, Švabinský Max

    0 - ? Sdružení jihočeských výtvarníků


    1978 Zasloužilý umělec, _,

    Václav Štětka se narodil v učitelské rodině. Otec Alois učil v době jeho narození na měšťanské škole v Nepomuku, matka Karolina rozená Švehlová tehdy pobývala u svých rodičů v Strmilově. Středoškolská studia absolvoval Václav Štětka maturitou na českobudějovické reálce a o rok později vykonal i doplňkovou učitelskou maturitu. Působil na školách ve Stráži nad Nežárkou, Mníšku a Kunžaku. V roce 1915 narukoval do Lince, ve Štýru absolvoval školu pro záložní důstojníky a následně byl odvelen na ruskou frontu.Prožil i válku v Dolomitech, na Piavě a opět v Karpatech, naposledy u hulánského pluku jako styčný důstojník. V průběhu jedné válečné dovolené úspěšně vykonal přijímací zkoušky na Akademii výtvarných umění v Praze. Ačkoliv demobilizoval až v roce 1920, dokončil studia na AVU již v roce 1922 a to ve speciálce profesora Vojtěcha Hynaise. Nemaje prostředky ani ateliér, rozhodl se pro dráhu středoškolského profesora. Požádal o suplentské místo a byl od září 1922 ustanoven na reálku v Hradci Králové. Zde se seznámil s kolegyní Arnoštou Brabcovou, absolventkou Umělecko-průmyslové školy u prof. Jakuba Schikanedera, s níž uzavřel dne 12.července 1924 v Německém (dnes Havlíčkově) Brodu sňatek. Paní Štětková byla přeložena na gymnázium v Praze-Bubenči a tehdy se Václav Štětka vzdal na rok školní služby, aby mohl vykonat zkoušky na Vysokém učení technickém. Přitom ještě externě navštěvoval grafickou speciálku profesora Maxe Švabinského na Akademii. Po úspěšném složení státnic začal vyučovat na reálném gymnáziu v Jindřichově Hradci, po roce byl přeložen do Hlučína a od roku 1927 působil na Českém státním reformním gymnasiu v Prachaticích. Vyučoval kreslení, krasopisu, matematice a geometrii. V Prachaticích v roce 1928 se manželům Štětkovým narodilo jejich jediné dítě, dcera Helena. Po mnichovském diktátu bylo prachatické gymnázium přeloženo do Vodňan, kde ale bylo již roku 1940 uzavřeno. Prof. Štětka pak vyučoval na píseckém gymnáziu do roku 1943, kdy byl přeložen na odpočinek. V roce 1947 zemřela paní Arnošta Štětková a Václav Štětka žil ve Vodňanech sám až do roku 1981, kdy po dvou nemocničních pobytech se uchýlil ke své dceři Heleně do Havlíčkova Brodu, kde skonal ve věku 89 let.
    Václav Štětka se věnoval především olejomalbě, i rozměrná plátna tvořil převážně v plenéru. V době prachatického pobytu maloval především polní práce, ale neopominul ani tehdejší stavbu blízké Husinecké přehrady. Po přesídlení do Vodňan se těžištěm jeho malířské tvorby staly výlovy rybníků. Díla Václava Štětky se nacházejí v řadě veřejných i soukromých sbírek.


    malířství, grafika, pedagogika
    1922-1943 profesor kreslení na středních školách
    ve svém díle představil laické veřejnosti náročnoct rybářské práce. Motivy z rybářského prostředí.
    Za 1. sv. války na ruské frontě


Díla autora v naší galerii

  • Zátiší s kapry *P

    1955
    25 000 Kč
    56 x 38 cm

    zátiší s kapry malované ve Vodňěnech 1955, na zadní straně přesné označení, malba dobrá znalecký posudek 589/2009 od 2-2014 mimo držení galerie-malirstvi ( soukromý vlastník )